• Namn Organisation
  • Dick Olofsson 5566295134
  • Pernilla Melen AB Munkforssågar
  • Per-Olof Nilsson AB PJ Jonsson & Söner
  • En deltagare från AB Sandvik Coromant
  • Mats Johansson AB WIBE
  • Moa Lundstedt ABB
  • Åsa Widlund Aimpoint Sweden AB
  • Jan-Krister Johansson Alf Pettersson AB
  • Trude Cederlund Alfa Laval Lund AB
  • Tara Kure Alfdex AB
  • Christopher Sund Alfred Nobel Science Park AB
  • Johan Lithén ALO Center AB
  • Rickard Holm Alten
  • Mikael Nilsson AnVa Components
  • Peder Lundgren AnVa Components AB
  • Jens Svanberg AnVa Components AB
  • Daniel Andersson AQ Enclosure Sollefteå
  • En deltagare från AstraZeneca
  • En deltagare från BAE Systems
  • Fredrik Arnell Bergpropulsion Production AB
  • Andreas Kohn BoMek Verkstads AB
  • En deltagare från Bors Press AB
  • Klas-Håkan Ljungberg Bracke Forest
  • En deltagare från Brand AB
  • Antti Åman Brokk AB
  • Jennie Söderström Bron Innovation
  • Per Hassel Bulten
  • En deltagare från Bulten AB
  • Patrik E Perslow Campus Ljungby
  • Leif Olsson CGI Sverige AB
  • Greta Braun Chalmers
  • Viktor Byström CM Hammar AB
  • Anders Tingström Colmeo
  • Jari Saarela Contiga Väst AB
  • En deltagare från Dellner couplers
  • Fredrik Hedh Dellner Couplers AB
  • Jonas Näsström Ditwin AB
  • Fredrik Bergvin Ditwin AB
  • Matilda Häggkvist Domsjö fabriker AB
  • Christoffer Wadén Drömtrappor
  • Camilla Pettersson E.ON Energilösningar AB
  • Peter Moren E.ON Energilösningar AB
  • Farugh Ebrahimpur EIT Manufacturing
  • Björn fagerström EIT Manufacturing CLC North
  • En deltagare från Energikontoret i Mälardalen
  • Jesper Sundling Energikontoret i Mälardalen
  • Tomas Molin Eson Pac AB
  • Håkan Blank Falu Allbygg AB
  • Björn Erkersson FM Mattsson Mora Group AB
  • Andreas Hansson Fogmaker AB
  • Peter Jakob Fors Industrier AB
  • Johan Fryxell Fryx Industrial Partner AB
  • En deltagare från Gafs Kartong AB
  • Karin Lindskog Glastjänster för GBF AB
  • Johan Bengtsson GTC
  • Anna Cato Moe Göteborgs Tekniska College
  • Noomi Bergström Göteborgs Tekniska College AB
  • Magnus Möller Hassela Skogsprodukter AB
  • Tomas Jonsson HSP Gripen
  • En deltagare från HSP Gripen
  • En deltagare från HydraSpecma AB
  • Mikael Vikman Index Braille AB
  • Håvard Jegerstedt IsoTimber Holding AB
  • Tommy Stridh iTid
  • Martin Olsson Saebö iTid
  • En deltagare från itid ab
  • En deltagare från iTid Tarifno AB
  • Tony Elingstam iTid Tarinfo AB
  • Jennie Söderlind iTid Tarinfo AB
  • Farhad Nekouei IUC Dalarna
  • PeO Sjöberg IUC Dalarna AB
  • Stefan Karlsson IUC i Kalmar län AB
  • Glen Johansson IUC Stål&Verkstad
  • Bengt Gebert IUC Syd
  • En deltagare från IUC Z-GROUP
  • Katarina Haga IUC Z-GROUP
  • En deltagare från IUC Z-Group AB
  • Kurt Scherl IUC Z-GROUP AB
  • Stefan Fredriksson IUC Z-GROUP AB
  • Kalle Gudmundson Jan Uddén AB
  • Hans Cramnert Jaxbird
  • Katarina Nordström Johanneberg Science Park
  • Daniel Hadebrant Kablia AB
  • Joakim Henriksson Konsthantverk Tyringe AB
  • Mikael Hedlind KTH
  • Johanna Strömgren KTH Leancentrum
  • Glenn Skoglund Laganplåtprodukter AB
  • Carina Korva Laplandhouse ab
  • Pia Bernengo Leancentrum, KTH
  • Andreas Bohlin Leancentrum, KTH
  • Jenny Holmgren Liko Hillrom
  • Pierre Ek Lindbäcks Group
  • Dag Richardsson Linde Metallteknik AB
  • Fredrik Fröst Log Max AB
  • Klas Westman Log Max AB
  • Torbjörn Ilar Luleå tekniska universitet
  • En deltagare från Lundqvist Trävaru
  • Göran Malmberg Magnetic Anlysis Nordic AB
  • Tom Lövstad Management Partners
  • Mattias Marktin Mattias Marktin
  • Janne Carlsson MDH
  • Anders Carlsson Modul-SystemHH AB
  • Helena Carlsson Monark Exercise AB
  • Un Svensson na
  • Hans Hallin Nillah Holding AB
  • Christian Jensen Nolato
  • Annelie Sjö Nolato Lövepac AB
  • En deltagare från Norrbottens Handelskammare
  • Jonathan van Hooff Norrmejerier
  • Veronika Grozdanovska Novotek
  • Andreas Wreiner Nymek AB
  • Andreas Wreiner Nymek AB
  • Erica Frohm Nymek AB
  • En deltagare från Ponto AB
  • En deltagare från Privat person
  • Kalle Persson Produktionslyftet
  • Lillemor Larsson Produktionsutveckling industri 4.0 student
  • Anders Olsson PROVEUS
  • Tommy Simonsen Proxus
  • Emma Linnman Region Västmanland
  • Chatarina Ståhl Region Västmanland
  • Roger Bäckström Rejlers
  • Mats Reidler Rejlers Sverige AB
  • En deltagare från Rendera
  • Marlene Hedendahl Renova AB
  • Birgitta Öjmertz RISE
  • En deltagare från RISE
  • Johanna Berlin RISE
  • Dan Carlsson RISE
  • Tatjana Karpenja RISE
  • Martin Kurdve Rise
  • En deltagare från RISE IVF
  • Erik Linder S.O.L-Consulting AB
  • Richard Lindqvist Saab AB
  • En deltagare från sandvik
  • En deltagare från Sandvik Mining & Rock Technology
  • En deltagare från Sandvik Mining and Rock Solutions AB
  • Åsa Laurell Scandi Candy AB
  • Anders Johansson Scania
  • En deltagare från Scania CV
  • Neimo Saad Scania CV AB
  • Jimmy Radaa Scania CV AB
  • En deltagare från Schneider Electric
  • Patrick Moldenhauer Senseair
  • En deltagare från Senseair AB
  • En deltagare från Sigma
  • Ulf Sjöblom Sjöblom ConsultingAB
  • En deltagare från SKAB
  • Rickard Bergström Spinab
  • En deltagare från Spisa Smaker AB
  • En deltagare från SSAB
  • Pia Nilsson Stainless Constructions Ab
  • Björn Stenvall Stenvall & Partner AB
  • Sandra Sjöholm student (MatLust)
  • Tommy Andersson Sura Magnets AB
  • Per Karlsson Svalson Assembly Luleå AB
  • Diana Ingvarsson Sweco AB
  • Mikael Jansson Swegon Operations AB
  • Urban Thuresson TEK Kompetens AB
  • En deltagare från TNG Tech
  • Andreas Smederöd Tykoflex AB
  • Alexander Evert Tykoflex AB
  • Fredrik Karlsson Umia Innovation Skellefteå AB
  • Roland Brännström Utveckling
  • Sara Sandebjer Veidekke
  • En deltagare från Veidekke
  • Emil Björk Veidekke
  • Thomas Gardell Veidekke Entreprenad AB
  • Tero Stjernstoft Vinnova
  • En deltagare från Vinäs Fönsterindustri AB
  • En deltagare från VMI AB
  • Frida Algelid Volvo Cars
  • Cisella Hugo Volvo Construction Equipment
  • Juthika Andersson Volvo Lastvagnar
  • Peter Karlsson Wonderware Scandinavia
  • Morgan Rosén Yrkesakademin
  • En deltagare från Yrkesakademin
  • Andreas Brandt Yrkeshögskolan Jönköping
  • En deltagare från Yrkeshögskolan syd
  • Magnus Håkansson Yrkeshögskolan Syd
  • Carina Helge Yrkeshögskolan Syd
  • Alexander Pardén Älvsbyhus AB
  • Henning Beyer Åhmans i Åhus AB
  • Totalt 183 deltagare
  • Om du har anmält dig men fått förhinder så kan du avanmäla dig här:

Hållbar produktion med kraft från Lean och digitalisering 

Digitaliseringen ger oss nu nya, kraftfulla verktyg för att fortsätta automatiseringsarbetet i både fysiska och administrativa processer. Det handlar om uppkopplade processer, maskiner och utrustningar som ger oss tillgång till stora datamängder, data som sedan hjälper oss att ytterligare utveckla våra processer. Hur detta hänger ihop i en helhet får vi en inblick i vid detta seminarium med Scanias Lars-Henrik Jörnving.

Praktisk information

Partner

Intressenter och finansiärer