Namn Organisation
En deltagare från AB Kontaktpressning
Paul Karlsson AbetongAB
Lars Ogenvall Aktiebolaget LEOcab
Lisa Eriksson Alelion Energy Systems AB
Jörgen Landegren Alelion Energy Systems AB
Tomas Hallin Automotive Components Floby AB
Ingela Robertsson Ballingslöv AB
David Öijerfeldt Berg Propulsion
Nadja Bergh BillerudKorsnäs
David Andersson Borand AB
Malin Erikson Campus Ljungby
David Håkansson Celltech Solutions
Anette Winter Chalmers Industriteknik, Industrial Energy
Gunnar Bäckstrand CrossControl AB
En deltagare från DeltaNordic
Andreas Calleberg DeltaNordic Sweden AB
Jörgen Söderström DeltaNordic Sweden AB
Linda Österlind Nordin DeltaNordic Sweden AB
Jonas Hermansson ELE Engineering AB
En deltagare från ESS Ab i Linköping
Joel Håkansson Elme Spreader AB
Mats Rosander Roback Emerson
Miguel Goncalves Emerson Rosemount Tank Radar AB
Anders Tingström EyeAtProduction AB
Lars Dahl Flooré AB
En deltagare från Fogmaker
Kerstin Hamberg-Bergholm Frekab AB
En deltagare från Försäkringskassan
Ingemar Rygert GIR Solutions AB/Verksamhetscoach
Christoffer Boman Green Empowerment
Catharina Jonson Göteborg spårvägar
Amra Holmgren Göteborgs Spårvägar
Anna Moe Göteborgs Tekniska College
Annah Jagebo HL Display
Erik Sjöblom HL Display Sundsvall AB
Jan-Erik Johansson HSP Gripen
Magnus Möller Hassela Skogsprodukter AB
Conny Andersson Barnekow Herman Anderssons Plåt AB
Joacim Harrby Hups AB
En deltagare från Hydac AB
Matilda Häggkvist HÄGGLUNDS
Tim Ekfeldt Härjedalskök AB
Patrik Zetterström Härjedalskök AB
En deltagare från Högskolan Väst
En deltagare från IF Metall Mälardalen
Jenny Bramell IUC
Bengt Gebert IUC Syd/Techtank
Glen Johansson IUC/Stål & Verkstad
Pontus Sandell IUCOUP
Roger Svenneryd If metall avd 14
PeO Sjöberg Industriellt utvecklingscenter Dalarna AB
En deltagare från Inission
En deltagare från Inission
Sandra Ingerhage JB Villan
Andreas Ekström Jätten Cater AB
En deltagare från Jätten Cater Ab
Bengt Saven KTH / Braveship AB
En deltagare från KTH Leancentrum
Carljohan Carlberg Kockums Maskin AB
Hampus Jonasson Kockums Maskin AB
Patrik Morin Kockums Maskin AB
En deltagare från Kockums Maskin AB
En deltagare från Koinor Future AB
Charlotta Östmalm KomatsuForest
Linda Lundberg Konvex AB
Andreas Bohlin Kth
Greger Juhlin LK Systems
En deltagare från Lernia AB
Torbjörn Ilar Luleå tekniska universitet
En deltagare från Metallator CBL AB
Fredrik Jakobsson Mixum AB
Elsa Pedersen Moelven
Christoffer Görlin Moelven Edanesågen AB
Carl Jacobsson Mycronic
Sara Elfridsson Nordic Biomarker
Stefan Hultén Odigo Consulting AB
Robert Kolarik Operations
Daniel Persson Orbit One
Marcus Ronnmar Orbit One AB
En deltagare från Orbitone
Lars Danielsson POMPANO AB
Lena Norlin Permobil
David Burén Plastex AB
En deltagare från Plastex AB
Joakim Söderberg Plockmatic International AB
Thommy Stenfeldt Presso AB
Kalle Persson RISE
Urban Thuresson RISE
Bo Martin Tell Recotech
Aslak Iversen Region Halland
En deltagare från SEB
Tomas Molin Semcon AB
Afifa Rahatulain Senseair AB
Marie Karlsson Silvasti Affärsutveckling i Sverige AB
Ulf Sjöblom Sjöblom Consulting AB
Annika Hedlund Skellefteå kraft AB
Frida Stenlund Skellefteå kraft AB
En deltagare från Skf mekan
Olov Nilsson Snêk kök AB
Magnus Jakobsson Sundbirsta AB
Erik Evers Supply
Tommy Andersson Sura Magnets AB
Giedre Endahl Sura Magnets AB
Andreas Fogdeson Sura Magnets AB
Mimmi Gustavsson Sura Magnets AB
Simon Jansson Sura Magnets AB
Lars Nyrop-Sjörén Sura Magnets AB
Tarja Söderlund Sura Magnets AB
Mattias Wållberg Sura Magnets AB
Markus Öjebo Sura Magnets AB
En deltagare från Tarkett Ronneby
En deltagare från Techtank AB
En deltagare från Techtank Aktiebolag (svb)
Alexander Boneck Teknik
Caroline Dahlbom Tillväxtverket
Jonathan Viklund Umesläp
Rikard Kärras Vice President, Head of Operations, Supply & Production
Johan Drasbo Volvo Penta, Vara Plant
Christer Ek Wipro Infrastructure Engineering
Håkan Norin Wipro Infrastructure Engineering
Magnus Andersson Xylem
Malin Björklund Xylem
Mats karlsson YTAB
Malin Jansson cleano production AB
En deltagare från dynamicscrmkonsult
Anna Lundström iTid
Christel Svensson ÅF Industry AB (AFRY)
Jörgen Lindholm Örnsköldsviks Gymnasium
Jonas Lindberg Örnsköldsviks Industrigrupp AB
Totalt 129 deltagare

Orbit Ones förbättringsarbete hjälper dem att hantera en orolig omvärld

Webbsänt seminarium den 9 september 2022

Orbit One har vidareutvecklat sitt Lean-arbete, påvisat stark tillväxt och expanderat utomlands. I år är företaget en av tre finalister i Svenska Lean-priset.

Som elektroniktillverkare är Orbit One verksamma på en marknad som upplever kraftiga störningar. Det råder komponentbrist och priserna stiger snabbt på råmaterial, tillverkning och transporter. Pandemin, nedstängda hamnar och kriget i Ukraina skapar osäkerhet och ändrar förutsättningarna för leverantörskedjor och logistik.

Välkommen till ett seminarium där du får ta del av Orbit Ones berättelse om hur de har utvecklats vidare och hanterat förändringar i omvärlden med hjälp av pulsmöten och utökat kundsamarbete, men även om hur de har tvingats flytta verksamheter.

Medverkande från Orbit One är Ulf Karlsson, Vice President & Chief Operating Officer, och Marcus Gunnebrant, Director & Chief Supply Chain Officer. Seminariet leds av Produktionslyftets coach Christian Silvasti.

Praktisk information

  • Datum: Fredag den 9 september 2022
  • Tid: Klockan 08:30 till 09:30 · Lägg till i kalender
  • Plats: https://rise.zoom.us/j/66434952690
  • Upplysningar:

    Välkommen att kontakta Annika Nilsson, annika.nilsson@ri.se

Produktionslyftets partner

Intressenter och finansiärer